Skip to content

97. purjetamishooaja lõpetamine

97.purjetamishooaeg on Saaremaal kenasti lõpetatud. Jahid on veest välja tõstetud ja noorpurjetajad oma svertpaadid talvekorterisse pakkinud. 

10.novembril tähistasime hooaja pidulikku lõpetamist ASA SPA hotellis, kus tunnistasime parimaid ja jagasime karikaid, tänasime kõiki sponsoreid ja koostööpartnereid, ajasime purjetamisjuttu ja tegime vaikselt plaane ka järgmiseks aastaks.

Kui vedelavee purjetajad lõpetasid hooaega ja pakkisid oma varustuse talvekorterisse, siis jääpurjetajatel see alles algab. Juba teritatakse uiske ja pühitakse tolmu kelkudelt.

Esmalt tunnustame neid eelmise hooaja eest. 

Noorte maailmameistrivõistlustelt tõi Anni Kubjas koju Ice-Optimisti klassis pronksmedali.
Daniel Rüütel saavutas täiskasvanute DN Euroopa meistrivõistlustel juuniorarvestuses hõbemedali.
Monotüüp XV Euroopa meistrivõistlused Rootsis, Sandvikenis Storsjörni järvel oli saarlastele samuti väga edukas. Indrek Aavik/Siim Valgre töid koju hõbemedali ja Joosep Laus/Karl Lember pronksmedali.

Siinkohal suured tänud aga kõigile meie jääpurjetajatele, kes te alaga tegelete:

Ice-Optimist
Anni Kubjas
Miia Kubjas
Kiur Arro
Trinette Välisson
Tobias Kalle
Kimmo Kalle
Eva Mägi

DN
Kevin Grass
Artur Ader
Karl Ader
Georg Paomees
Daniel Rüütel

Monotüüp-XV
Indrek Aavik/Siim Valgre
Joosep Laus/Karl Lember/Peeter Kaju
Ott Kolk/Karl Kolk
Juhan Kolk/Niklas Jansson
Mark Paomees/Raul Tahk

Detsembris algab taas jääpurjetamise hooaeg. Eesti karikasarja algab jaanuarist. Kokku on ice-optimistidel ja monotüüp-XV 3 etappi ja DN-l neli etappi. Lisaks toimuvad ka Saaremaa MV, Pärnumaa MV, Kalevi Jahtklubi MV ja osaletakse veebruaris ka rahvusvahelistele tiitlivõistlustele.

Saaremaa Merispordi Seltsi/Saaremaa Spordikooli noorte purjetajate hooaeg 2023 oli täis silmapaistvaid saavutusi ja põnevaid võistlusi. Meie noored talendid näitasid suurepärast vormi erinevatel regattidel ning tõid koju mitmeid tiitleid ja auhindu.

Noorpurjetajad enne Saaremaa Merispordi Seltsi regatti 2023

Optimist-klassi purjetajad- näiteks Robert Matt võitis Pärnu kevadregati ja osales edukalt nii Eesti meistrivõistlustel ning Läti meistrivõistlustel, kus saavutas esikoha.  Lisaks osales Euroopa Meistrivõistlustel, kus näitas head vormi, tuues koju 37.koha. 
Jaco Putnik demonstreeris oma oskusi Lõikba Tuuril ja Eesti karikavõistlustel.
Zoom8-klassis saavutas Trinette Välisson tugeva positsiooni, võites Mati Zsombori mälestusvõistluse ja saavutas Eesti meistrivõistlustel Zoom8 klassis 3.koha. Trinette saavutas ka RS Aero klassis märkimisväärse tulemuse, sõites selles klassis esmakordselt ja võites kohe ka Eesti MV 3.koha.
ILCA 4-klassi purjetajad, nagu Meribel Vahstein ja Olger Hannes Mets, osalesid edukalt nii Euroopa kui ka Eesti meistrivõistlustel, tuues koju mitmeid top 10 kohti.
Ainukese eestlasena osales Meribel ILCA Euroopa MV, kus saavutas 166 tüdruku seas 37.koha. Eesti meistrivõistlustelt tõi koju 2.koha 

Kõik need tulemused näitavad, et Saaremaa noorte purjetajate tase on kõrge ja klubil on põhjust olla uhke selle üle, kuidas noored on esindanud nii klubi kui ka Saaremaad rahvusvahelistel areenidel. 

Suur tänu teile suurepärase hooaja eest, pakkusite meile meeldejäävaid hetki.

Tunnustamist väärite te kõik, aga esile tõstaksime järgmised:
Robert Matt (Optimist)– Optimist Euroopa meistrivõistlused 37. Koht, Eesti MV 1.koht (U12)
Kimmo Kalle (Optimist)– Eesti meistrivõistlused – 7. koht (U12 2. koht)
Jacob Putnik (Optimist)- Eesti meistrivõistlused – 6. koht
Jakob Kalle (Zoom8)- Zoom8 MM – 16. koht
Kiur Arro (Optimist) – Läti meistrivõistlused – 2.koht (U12)
Jaco Putnik (Optimist)– Eesti karikavõistlused – 3. koht (U12)
Tobias Kalle (Optimist)– Põhjamaade meistrivõistlused – 5. koht
Christofer Ado Kasin (Optimist)– Eesti edetabel – 46. koht
Uku Vesberg (Optimist)– Meeskonnavõistluse EMV – 4. koht
Anni Kubjas (Optimist)– jääpurjetamise MM 3. koht
Trinette Välisson (Zoom8) – Zoom8 Eesti meistrivõistlused – 3.koht
Miia Kubjas (optimist) – jääpurjetamise Eesti edetabel 8. koht
Eleanor Leedo (Zoom8) – Zoom8 Eesti edetabeli tüdrukute 9. koht
Meribel Vahstein (ILCA 4) – Euroopa meistrivõistlused 37.koht, Eesti meistrivõistluste 2.koht (tüdrukud)
Olger Hannes Mets (ILCA 4)  Eesti meistrivõistlused 3.koht (poisid)
Artur Ader (ILCA 4) – Eesti karikavõistlused 9. Koht (poisid)
Uku Mägi (ILCA 4)– Eesti edetabeli 15.koht (poisid)

Uue hooaja ettevalmistused ja plaanide tegemised juba käivad. Osaletakse Eesti karikasaja etappidel, Eesti MV ja loodetakse osaleda ka võimalikult palju tiitlivõistlustel väljaspool Eestit. Hetkel toimuvad spordikoolis sisetreeningud, mis annab vastupidavuse suviseks purjetamishooajaks.

Järgmiseks tunnustasime avamerepurjetajaid. Jagasime SMS karikasarja, Saaremaa MV ja Ruhnu regatti medaleid ja karikaid.

Saaremaa meistrivõistluste käigus seilasime sellel aastal sõprade juurde Kõigustesse. ORC I klassis võidutses jahtlaev Katarina Jee ja ORC II klassis Mercurius. Medalid pani välja Saaremaa Spordiliit.

ORCII meeskonnad
ORCI meeskonnad

Ruhnu regatt, teisesõnaga Roomassaare Harbour Cup’i  on Saaremaa Merispordi Seltsi kõige populaarsem regatt. Igal aastal ühildatakse see Ruhnu rahu festivaliga. Regatile paneb auhinna välja Saarte Liinid, milleks on võitjalaevadele Must Kaart ehk, vabakülastuse kaart kõikidesse Saarte Liinide sadamatesse. 
ORC I kassis saavutas võidu jahtlaev Katarina Jee ja ORC II klassis jahtlaev Lote.

Katarina Jee ja Lote meeskond

Saaremaa Merispordi Seltsi karikasarja kuulusid selle hooajal 4 võistlust – Heiti Rebase regatt, Abruka regatt, Saaremaa MV ja Ruhnu regatt. Eesti karikasarja arvestusse läksid Saaremaa MV ja Ruhnu regatt.

Karikasarja esimene koht ORC I klassis kuulub jahtlaevale Katarina Jee ja ORC II klassis jahtlaevale Mercurius.

ORC II karikasarja esikolmik
ORC I karikasarja esikolmik

Igal aastal anname välja ka eriauhindade rändkarikaid. Sellel aastal oli valik selline:

Oskar Väärti karikas – antakse välja erilise merelise teo eest. 
Sellel aastal teenis selle välja sportliku käitumise eest jahtlaevale Mercurius ja selle naiskond, hoides meeskonna lippu kõrgel ja osaledes enamikel SMS regattidel.

Mercurius naiskond

Kadri karikas, mille annab välja jahtlaev Kadri. Antakse välja püüdlikuse, tubliduse ja kiiruse eest. Sellel aastal sai selle jahtlaev Maris meeskond, sõites 1.septembril tuult trotsides ümber Abruka.

Maris meeskond

Iluuisutaja karikas, antakse välja suurima apsaka eest purjetamishooajal. Sellel aastal sai selle kommodoor/peavõistlusjuht Priit Kuusk juba lõpusirgel oleva Abruka regati katkestamise eest. 

Priit Kuusk

Uus tulija, antakse välja isikule või meeskonnale mõne uuendusliku võistluse/paadi/ürituse või mõne uuendusliku teo eest Saaremaa Merispordi Seltsis. Sellel aastal pälvis selle Andres Haavel, RS Aero propageerimise eest.Saaremaa noorpurjetajatele on andnud võimalust selle klassiga tutvust teha ja ka võistelda nii Eestis kui ka välisriigis. Andres Haavel ja RS Aero Liit andsid Saaremaa Merispordi Seltsile 1000€ stipendiumi järgmise aasta EM-l osalemiseks.

Andres Haavel

Merematkaja tiitli annab välja jahtlaev Cassandra. Sellel aastal sai selle endale jahtlaev Saint Just, kapten Kaspar Saare, kes purjetas üksinda Kanaaridelt Kuressaare Jahisadamasse.

Kaspar Saare

Merematkajatele korraldasime taaskord väljakutse, kus tuli kõik oma sõidud kirja panna ja üles pildistada. Sellest lähtuvalt tekkis meil ka mitu uut kategooriat, mille eest karikaid jagada.

Kõige eksootilisem/eripärasem purjetamismarsruut, mis ette võeti – see auhind kuulub kahtlemata jahtlaevale Bellingshaisenile ja loodeväila läbimise eest.

Bellingshausen kaptenid ja reederid

Kõige meeleolukam pilt – autoriks oli Anzelika Toll

Eelmise aasta hooaja lõpetamisel kuulutas kommodoor välja aasta klubiliikme statuudi. See on liige, kes aasta jooksul nõu ja jõuga abiks on. Auhinna sai Hanna Tasa – noor värske liige, kes suvel abistas võistlusametnikuna erinevatel regattidel ja lõi aktiivselt kaasa Kuressaare Jahisadama töös. 

Saaremaa Merispordi Selts sai endale juurde kaks uut auliiget. 

Peeter Ramst, kes on ennast pühendanud noortele ja merele. Pole võistlust, kus Peeter kohal ei oleks. Mõõdab purjesid ja annab mõõdukirju välja. Täna õpetab enda kõrval välja ka uusi noori, kes mingi hetk tema töö üle võtab. Aitäh sulle Peeter, oled meile väga oluline.

Peeter Ramst kaasaga (foto: ©️janisspurdzins.com)

Mart Tamm, SMSi esimene kommodoor, seltsi elule kaasa aitaja, toetaja ja aktiivne seltsi liige. Suur tänu selle panuse eest.

Mart Tamm

Suured tänu kõikidele meie aktiivsetele liikmetele, kes te osalete meie regattidel ja üritustel, olete abiks nii maal kui ka merel.

Meie seltsi liikmeid leiab ka teiste klubide meeskondades, kes on toonud suurepäraseid tulemusi rahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt. Maltal toimunud ORC maailmameistrivõistlustel saavutas Sugar 3 kuldmedali. Meie meestest olid meeskonnas Marko Uulits ja Siim Ots

Katriina II meeskond saavutas samal võistlusel hõbemedali. Kapteniks SMS liige Aivar Tuulberg ja meeskonnaliige Joosep Laus. Sportpaatide Euroopa meistrivõistlustel saavutas Sugar 3 hõbemedali, meeskonnas Risto Riim.

Hooaega alustasime Saaremaa Merispordi Seltsi noorte regatiga, mis on ühtlasi ka Garmin Eesti Karikasarja esimene etapp. Kokku oli noorpurjetajad ligemale 200. Võistlema tuldi ka naaberriikidest. 2024 aastal on meil au korraldada Roomassaares Eesti MV optimist, Zoom8 ja ILCA4 klassis.

Saaremaa Merispordi Selts regatt 2023

Kuressaare jahisadam võõrustas ka kahte suurt avamereregatti. Lätlaste Golf of Riga regatt, mis tõi sadamasse ligi 50 jahti ja pea 400 purjetajat.

Fotod: Janis Spurdzins

Ning üle pikkade aastate saime võõrustada ka Muhu Väina Regatti. Sadam oli pilgeni maste täis. Kokku pea 100 jahti ja 600-700 purjetajat. Regati pidustustest sai osa ka kohalik rahvas. Rahvale esines ka Ines bändiga. 

Foto: Janis Spurdzins

Suursündmuste korraldamine läks väga edukalt ja tagasiside neile oli positiivne. Töötame edasi selle nimel, et saaksime ka tulevikus sellise mastaabiga võistlusi vastu võtta. Koostööd tehes see meil kindlasti ka õnnestub.

Lisaks toimus meil taaskord traditsiooniks saanud Vanade Kalade regatt. Osalejaid oli ka väljaspoolt meie enda klubi. Võisteldi kolmes erinevas klassis – naised, meded kerged ja mehed rasked. Regatt oli edukas ja uuel hooajal jälle.

Ilma sponsorite ja koostööpartneriteta me kõike seda teha ei saa. SUURED TÄNUD TEILE.

Erilised tänud meie treeneritele Kristiinale, Matile, Silverile ja Danielile, kes te panustate meie noortesse.

Mati Kolk, Daniel Rüütel ja Silver Vahstein
Krsitiina Klaos

Suur tänu kõikidele seltsi liikmetele, lastevanematele ja kogu purjetamise kogukonnale. Koos viime seda seltsi edasi ja saame teha suuri asju.

Pidulikul hooaja lõpetamisel andis senine kommodoor Priit Kuusk teatepulga üle uuele kommodoorile Aivar Lausile.

Kommodoor Aivar Laus

02.11.2023 peakoosolekul valis Saaremaa Merispordi Selts omale uue kommodoori ja juhatuse, kuhu kuuluvad Aivar Laus, Erki Riim, Risto Leedo, Margus Männik ja Airi Raamat.


Toetajad: Saaremaa Spordikool, Eesti Jahtklubide Liit, Saarte Liinid, Baltic Workboats, Amserv, Coop Saaremaa, Saare Laen (Saare Kalur), Kräss, Eesti Kultuurkapital, Saaremaa Vald, PRIA Leader, Arens Ehitus, restoran Hafen, Kuressaare Soojus, Gottlieb OÜ, Kirsimäe OÜ, Saaremaa Spordiliit, Unibox, Heysip OÜ, Sikassaare Vanametall, Saaremaa Rotary Klubi, Luxusjaht AS, Viciunai Baltic OÜ, 7jalga paadiremont, Ramirent, Saare Kütus, Alexela, PointPrint, Marko Saarlaid, Andres Haavel, Jaak Enno, Björn Greinert, Tulipunane OÜ, Margus Tasa, Enn Meri, Kristen Pugi, Meelis Saarlaid, Piret Heinsaar
Auhinna kotte aitas täita: Wendre, Pähklinäpp, Värska, Tridens, Tilk, Hoia, Wösel, Joik, Pöide Pruulikoda, ALe coq, Suukool, Kommipomm

MEIE SÜDAMLIK TÄNU TEILE KÕIGILE