Skip to content

Jääpurjetamises on Monotüüp-XV kujunemas saarlaste pärusmaaks

Monotüüp-XV on ainus eesti juurtega jahiklass, mida jääpurjetamises teatakse. Kui vaadelda eesti koondise koosseisu, kes kaitseb sünnimaa au Monotüüp XV klassi käimasolevatel Euroopa meistrivõistlustel, siis näeme, et viiest meeskonnast koguni neli on saarlased.

Tiitlivõistlused algasid eile Rootsis Örebro järvel ja kestavad järgmise laupäevani. Saaremaad esindavad EM-il Roland Pildre-Veljo Heinmets (eelmisel EM-il 6. koht), Priit Saarlaid-Taavi Välisson, Meelis Saarlaid-Urmas Kruusmägi ja Ott Kolk-Juhan Kolk. Neist viimaseid käis Meie Maa usutlemas läinud neljapäeval Mändjalas.

„ Jääpurjekas Monotüüp-XV leiutati Eestis aastal 1932 Erik von Holsti poolt,“ teab vendadest noorem Juhan. Ta on alles 23-aastane, kuid noor mees on selle jahiklassi uurimise päris põhjalikult ette võtnud. Juhan on sel aastal kirjutanud Tallinna Ülikooli terviseteaduste ja Spordi Instituudis õppides koguni bakalaureusetöö teemal „Jääpurjetamise Monotüüp-XV klasi ajalugu, tänapäev ja tulevik.“

Alguses kogus eesti päritolu jääpurjekas kiiresti populaar-sust ka mitmes välisriigis, aga alates möödunud sajandi 60-ndatest aastatest sattus see jahiklass millegipärast raskustesse. Vahepeal oli Monotüüp-XV isegi väljasuremisohus, kuid nüüd on see nišiklass jälle jalgu alla saamas.

Üsnagi muljetavaldav bakalaureusetöö viib küsimuseni, kuidas Juhan ise ja ta vend üldse jääpurjetamiseni jõudsid. „Ega käbi kännust kaugele kuku,“ vastab Juhan esiotsa naljatamisi ja lisab siis tõsisemalt, et „meie isa oli ametite poolest läbinisti merega seotud, ta oli laevamees ja tuuker. Olen kogu elu koos isa ja vennaga jääpurjetanud, neist viimased kaks aastat päris aktiivselt.“

Autor:  Gunnar Usin, Meie Maa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga